Realizacja programu przedszkolnej edukacji antynikotynowej

„Czyste powietrze wokół nas”

Program realizowany był w grupach 5-6 latków, w dniach 02.03. – 06.03.2015 roku.
Cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci składał się z pięciu bloków tematycznych:
1. ,,Wycieczka”– spacer po okolicy. Dzieci obserwowały dym, identyfikowały miejsce skąd on się wydobywa. Podczas spaceru rozglądały się i żywo reagowały na każde zauważone źródło dymu.
2. ,,Co i dlaczego dymi?”- zadaniem każdej grupy dzieci było narysowanie dym, który zaobserwowały na spacerze. Oglądały również plansze ze źródłami dymu. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego dymią samochody, fabryki, kominy domów.
3. ,,Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”- dzieci podczas ćwiczeń oddechowych i zabawy ruchowej ,,Kwiatki”, odpowiadały na pytania : ,,Które zapachy są miłe?”, ,,Które zapachy są nieprzyjemne?”. Poznały maskotkę programu- dinozaura Dinusia i wysłuchały piosenki o nim.
4. ,,Co się dzieje, kiedy ludzie palą papierosy?”- dzieci wysłuchały historyjki o podróży Dinusia pociągiem. Pokazywały jak się zachowywali ludzie w wagonach dla niepalących, a jak dla palących.
5. ,,Jak unikać dymu papierosowego?”-poznały znak ,,Zakaz palenia”. Następnie rysowały znaczki, które symbolizują to, że nie lubią dymu papierosowego i wiedzą, że jest on szkodliwy.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Wykazały wysoki poziom wiedzy na temat palenia tytoniu i jego skutków. Przeprowadzone zabawy ruchowe i tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię. Efektem są prace plastyczne dzieci: piękne, różnorodne, świadczące o ich wielkiej wrażliwości. W wyniku zajęć usystematyzowały  swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego. Zaczęły zastanawiać się , w jaki sposób można i trzeba zachowywać się , gdy narażone są na wdychanie dymu z papierosa.
16.03.2015 r. nasze przedszkole odwiedziła pani Beata Mrozik – przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bolesławcu.  Pani Beata w pogadankach z dziećmi dokonała podsumowania założeń programu ,,Czyste powietrze wokół nas” i podkreśliła, że tego typu działania podjęte są w celu zapobiegania wielu groźnym chorobom, wywołanym przez palenie tytoniu. Na zakończenie dzieci otrzymały od gościa pamiątkowe emblematy – ,,Dinusie”, a w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę pt. ,,Piosenka o Dinku”, której nauczyły się w czasie realizacji programu.
Opracowały: Jolanta Łach i Danuta Pokora