Mamo, Tato, wolę wodę!

Dwie grupy z naszego przedszkola (Grupa II  i IX) biorą udział w projekcie „Mamo, Tato wolę wodę”. Jego celem jest uświadomienie znaczenie wody dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka oraz wykształcenie nawyku picia wody.
W czasie zajęcia zorganizowanego 18 stycznia 2016 roku przedszkolaki z grupy II poznały Zdrojka i jego przyjaciół Wodnych Superbohaterów: Zosię i Krzysia. Dzięki nim dzieci uświadomiły sobie, jak ważna jest woda dla organizmu. Maluchy poznały oznaki, którymi organizm sygnalizuje, że chce mu się pić. Potrafiły nazwać stany emocjonalne związane z odczuwaniem pragnienia a także emocje, które nam towarzyszą, gdy już zaspokoimy nasze pragnienie. Dowiedziały się także ile wody powinno pić niemowlę, przedszkolak, nastolatek  i dorosły. W czasie zabawy Zdrojek często namawiał dzieci do napicia się wody. Poprosił, o wykonanie w domu „Rodzinnego zegara dnia”, na którym nakleją kartoniki z czynnościami dnia codziennego, przypominając, aby pamiętały o umieszczeniu kartoników symbolizujących picie wody. Taki „Zegar dnia” będzie wisiał także w sali przedszkolnej. Zdrojek i Wodni Superbohaterowie stali się przyjaciółmi przedszkolaków i będą codziennie obecni w życiu przedszkolnym grupy II.
W ramach realizacji projektu w dniu 19.01.2016 r.  odbyły się zajęcia w IX grupie przedszkolnej, podczas których dzieci pogłębiały wiedzę na temat wody i jej właściwości fizycznych. Na początku Zdrojek zabrał podopiecznych w superwodofantastyczną przygodę z eksperymentami. Podopieczni uważnie słuchali przygody jaka przydarzyła się  Wodnym Superbohaterom – Zosi i Krzysiowi. Następnie dzieci wraz  z nauczycielką przystąpiły do zabaw gimnastyczno-poznawczych z wykorzystaniem małych butelek z wodą, które wywołały wiele radości. Pod kierunkiem nauczyciela określiły także bezpieczne sposoby korzystania z wody. W trakcie zajęć dzieci eksperymentowały z wodą, mogły doświadczyć, jak zachowują się różne przedmioty w wodzie. Nie zabrakło także zabaw przy wesołej muzyce. W trakcie zajęć i zabaw, dzieci chętnie spożywały wodę. Było superwodofantastycznie!
Wszystkich zachęcamy do picia wody!
Opracowały: B.Szeremeta, W.Różnicka