Mali odkrywcy!

Nie trzeba daleko szukać, by zobaczyć cud. Cóż może być bardziej nadprzyrodzonego niż larwa stająca się motylem, żółtko kurczakiem, żołądź potężnym dębem?”   Jackson Brown

Na placu zabaw w Zebrzydowej, gdzie dookoła jest mnóstwo zielonych krzewów, drzew i kwiatów, chowają się rozmaite zwierzątka. A wśród nich nadzwyczajny różowy konik polny, którego na zdjęciach uwieczniła nauczycielka wraz z dziećmi.

Podczas zabaw na placu obok przedszkola, jedna z dziewczynek znalazła różowego konika polnego. Bardzo podekscytowana zaczęła z radością krzyczeć: ,,Mam różowego konika polnego!”, ta informacja zaciekawiła nauczycielkę. W oka mgnieniu obok pięknego owada znalazło się grono ,,małych badaczy przyrody”, którzy przystąpili do obserwacji. Dzieci były bardzo zaciekawione niespotykanym gościem. Nauczycielka, aby zaspokoić ich głód wiedzy znalazła informacje na temat tego gatunku. Wyjaśniła dzieciom, że tradycyjne koniki polne są zielone lub brązowe, a niespotykany wygląd różowego konika jest spowodowany schorzeniem genetycznym, zwanym erythrism, czyli nadmierne zaczerwienienie. Zielony kolor pozwala owadom ukryć się w naturalnym środowisku, różowy konik polny ma problem z wtopieniem się w tło, przez co może być bardzo łatwą zdobyczą dla drapieżników. W naturalnym środowisku bardzo trudno im przetrwać. Jednak konik polny, który pozostanie na wolności, będzie działał instynktownie, czyli w momencie zagrożenia będzie w bezruchu udawał kolorową roślinność w nadziei, że drapieżnik go nie pożre i właśnie w ten sposób zachowywał się obserwowany okaz.

Według badaczy mutacja ta pierwszy raz została zarejestrowana przez entomologów w 1887 roku i od tamtej pory jest zauważana w różnych częściach świata. ,,Osaka Museum of Natural History ‘’w Japonii może się pochwalić tym, że właśnie u nich znaleziono ten niezwyczajny gatunek. Niektórzy ludzie twierdzą, że mamy większą szansę na wygraną w loterii niż zobaczenie tego rzadkiego okazu.

Dziś nasze przedszkolaki miały okazję zobaczyć coś niezwykłego i niepowtarzalnego, co wzbudziło ich  ogromną radość i zainteresowanie.  Pięknie jest wypełniać zadanie polegające na zapoznawaniu dzieci z otoczeniem przyrodniczym, roślinami, zwierzętami, a także na budzeniu uczucia radości, głodu wiedzy oraz kształtowanie właściwego stosunku do otaczającej przyrody.

Opracowała: Aneta Górak

no images were found