KONCERTY MUZYCZNE

Ważnym zadaniem edukacji przedszkolnej jest wychowanie przez sztukę. Dlatego też już od kilku lat w naszym przedszkolu  dzieci uczestniczą w koncertach muzycznych.
W obecnym roku szkolnym rozpoczęliśmy  comiesięczny cykl spotkań muzycznych organizowanych przez  Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze. Dotychczas odbyły się 4 spotkania: ,,Gdzie mieszka muzyka?”, ,,Tylko dla odważnych”, ,,Piękna nasza Polska cała…”, ,,Świąteczne stroiki”.
Od dawna wiadomo, że muzyka jest wszędzie, a kontakt z nią dostarcza wielu pozytywnych wrażeń, nie tylko słuchowych, ale również emocjonalnych i estetycznych. Dzięki koncertom muzycznym dzieci mogą przenieść się do krainy muzyki, a przez to mają okazję poznać różnorodne instrumenty muzyczne oraz posłuchać muzyki  wykonywanej przez profesjonalistów. Piosenki oraz opowieści przeplatane muzycznymi nawiązaniami stanowią dla dzieci nie lada atrakcję. Przedszkolaki żywo uczestniczą w koncertach, śpiewają, wyklaskują rytm utworu, a niekiedy ilustrują muzykę ruchem. Wprowadzanie   w świat muzyki jest dobrym sposobem na kształtowanie i zaspokajanie potrzeb estetycznych dzieci.

Opracowała : D. Broda

Radosne „ Cha, cha, cha…”
Dzięki muzykom z Filharmonii Jeleniogórskiej, dzieci z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu przeżyły niezapomnianą muzyczną podróż. Poprzez opowieść o chłopcu z Kuby o imieniu „Jose”, przedszkolacy przemierzyli muzycznie Wenezuelę, Kubę, Brazylię, Portugalię – wysłuchując utworów w języku hiszpańskim, francuskim, portugalskim.

Kubańczycy, towarzyszący zespołowi Filharmonii, zaprezentowali swoje tradycyjne instrumenty:
-gitarę z potrójnymi strunami „Tres”
-pudełko akustyczne
-tarkę
-marakasy.

Przy akompaniamencie muzyki kubańskiej, przedszkolaki odtańczyły karnawałowe tańce, takie jak: „Lambada”, „Makarena”, „Cha- cha”. Po raz pierwszy na naszym umuzykalniającym koncercie muzycy bisowali na życzenie dzieci!.
To był wyjątkowo radosny występ, który na długo pozostanie w naszych sercach. Wygrywane karnawałowe melodie ciągle jeszcze brzmią w naszych uszach.

Opracowała : Danuta Burdyna

Koncert muzyczny pt. „Dźwiękowe czary z blaszanej czary”

09.04.2015r. dzieci z naszego Przedszkola wzięły udział w kolejnym  koncercie muzycznym  pt. „Dźwiękowe czary z blaszanej czary”. Muzycy z Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze wystąpili z muzyczną opowieścią o wędrującej po ogrodzie zoologicznym małej trąbce.
Koncert miał na celu nie tylko zapoznanie dzieci z samą muzyką, ale również z instrumentami, z których ona się wydobywa, z ich nazwą, budową i sposobem grania – z trąbką i puzonem. Dzieci aktywnie uczestniczyły w muzycznym spotkaniu – śpiewały, wyklaskiwały rytm utworów, ilustrowały ruchem piosenki.
 Kontakt z taką formą wychowania daje dzieciom możliwość bycia widzem na koncercie, rozwija zainteresowania muzyczne oraz uczy właściwego zachowania się podczas tego rodzaju imprez.

Opracowała D. Pokora

“Muzyczne opowieści z krainy baśni”

We wtorek 12.05.2015 roku ponownie spotkaliśmy się z muzykami z Filharmonii w Jeleniej Górze. Tym razem zaprosili nas na „Muzyczne opowieści z krainy baśni”. Słuchaliśmy fragmentów znanych utworów Piotra Czajkowskiego. Muzyka przeniosła nas w świat bajek i baśni, opowiadała o przygodach bohaterów, a dzieci ilustrowały je ruchem. Najważniejszym instrumentem tego spotkania był obój, zaliczany do instrumentów dętych drewnianych. Przedszkolaki poznały wszystkie elementy, z których się składa oraz usłyszały dźwięki, jakie wydobywają się z tego instrumentu. Dzięki tym miłym chwilom z muzyką poważną mogliśmy przenieść się w piękny świat melodii i wyobraźni.
Opracowała: B. Szeremeta