„GDZIE JEST CZYSTOŚĆ, TAM JEST ZDROWIE”

W dniach od 18.05 – 22.05.2015 r. wszystkie grupy wiekowe, wzięły udział w realizacji bloku tematycznego pt. „Gdzie jest czystość tam, jest zdrowie”. Celem tego projektu było kształtowanie właściwych nawyków zdrowotnych i higienicznych. Podczas realizacji zajęć profilaktycznych dzieci dowiedziały się, jak ważne jest prawidłowe mycie rąk, jak zarazki przenoszą się przez brudne ręce oraz co robić by ustrzec się chorób. Słuchały wierszy i piosenek, które wprowadziły ich w tematykę prozdrowotną, obejrzały również filmy pt. „Higiena” z cyklu „Kubuś” oraz „Mycie zębów”. Poznały ulubione miejsca bakterii, ich rodzaje oraz przybory potrzebne do higieny osobistej.

W dniu 19.05.2015 r. dzieci wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez Panią Beatę Mrozik – przedstawicielkę Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Bolesławcu, która podkreśliła, że prawidłowa higiena rąk może zapobiec wielu groźnym chorobom, zwłaszcza wieku dziecięcego. Zwróciła także uwagę na odpowiednie stosowanie chusteczek higienicznych zaznaczyła, że papierowe chusteczki służą do jednorazowego użytku. Gość zademonstrował czynności, jakie należy wykonać, aby mycie rąk można było uznać za prawidłowe. Następnie dzieci pod okiem Pani Beaty trenowały staranne mycie rąk.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, wykazały się dużą wiedzą dotyczącą higieny, zachorowań, zdrowego odżywiania. Nauka połączona z zabawą okazała się dobrym sposobem nabywania ważnej wiedzy jak i umiejętności praktycznych, potrzebnych w codziennym życiu.

Zachęcamy wszystkich rodziców do kształtowania prawidłowych postaw zdrowotnych swoich dzieci, a tym samym ochrony rodziny przed infekcjami, których częstym źródłem są bakterie gromadzone na dłoniach.

Opracowała: W. Różnicka