Zdrowo i kolorowo na zajęciach w gr. IX

Pierwszy tydzień października rozpoczęliśmy tematem „Jesień w sadzie”. Przez kolejne dni tygodnia zajęcia dydaktyczne związane były z tematyką drzew owocowych oraz sadu.
Piątek – 7.10.2016 r. stał się uwieńczeniem naszych działań, ponieważ starszaki własnoręcznie wykonały pyszną sałatkę owocową.
Dzieci z grupy IX przyniosły z domów różne świeże owoce. Na stole znalazły się jabłka, gruszki, śliwki, banany, brzoskwinie, kiwi, pomarańcze, mandarynki, winogrona, awokado, a także granat.
Przed rozpoczęciem pracy omówiliśmy sposób wykonania sałatki oraz zwróciliśmy uwagę na bez-
-pieczne posługiwanie się nożem.
Następnie po przebraniu w fartuszki i wyszorowaniu rąk dzieci przystąpiły do działania. Wszystkie owoce zostały porządnie umyte, niektóre obrane ze skórek. Kolejnym krokiem było samodzielne krojenie i łączenie ze sobą owoców. Naszą sałatkę doprawiliśmy zdrowym sokiem z cytryny oraz słodkim rarytasem, czyli miodem.
Przygotowanie sałatki przysporzyło dzieciom wiele satysfakcji i radości. Zajęcie dostarczyło wrażeń dotykowych i smakowych. Zdobyte umiejętności kulinarne przydadzą się przedszkolakom zwłaszcza jesienią i zimą.

Opracowała: A. Chodorska