„ZABAWKI NASZYCH BABĆ I DZIADKÓW”

28 stycznia 2016 r. nasi wychowankowie z IV i XI grupy przedszkolnej, na zaproszenie Pani Elżbiety Ostańskiej, wybrali się do Biblioteki Miejskiej w Nowogrodźcu w celu obejrzenia wystawy  pt. „Zabawki naszych babć i dziadków”. Wystawa przedstawiała drewniane zabawki wykonane przez  Jana Puka – twórcy ludowego z Trześni (powiat Tarnobrzeg), zorganizowana została we współpracy z Panem Janem Bujakiem.
Wystrugane z drewna zabawki nie przyciągały uwagi kolorem, tak jak te które dzieci obecnie posiadają, a mimo to bardzo przypadły do gustu naszym podopiecznym. Możliwość zobaczenia, a zwłaszcza pobawienia się nimi, przysporzyła najmłodszym wiele radości.   Ich sposób wykonania dał dzieciom możliwość rozwijania kreatywności, motoryki i koordynacji ruchowej. Aby przedmioty poruszały się, dzieci musiały wprawić przedmiot w ruch za pomocą własnej siły – pociągnąć za sznureczek, przeciągnąć z jednego miejsca na drugie, itp.
Dzieci uświadomiły sobie, że takie zabawki są trwałe i mogą służyć wielu pokoleniom, że są bezpieczne, bo wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów, są miłe w dotyku a zapach przywodzi na myśl leśne bogactwo, a poza tym rozwijają wyobraźnię i uczą.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!

Opracowała: Wioletta Różnicka