Wystawa „Nie tylko pisanki. Zwyczaje wielkanocne na Śląsku”

W czwartek 14.04.2016r. dzieci z grupy VII (w Zebrzydowej) wybrały się pociągiem do Bolesławca  do Muzeum Ceramiki w celu zwiedzenia wystawy wielkanocnej. Głównym celem naszej wycieczki było kultywowanie tradycji wielkanocnych. Na ekspozycji były zaprezentowane obiekty związane z tradycjami wielkanocnymi , które przetrwały w różnych regionach Polski. Wśród eksponatów znajdowały się  m.in. malowane na szkle stacje Drogi Krzyżowej, drewniane kołatki używane podczas obrzędów Wielkiego Tygodnia, a także rzeźby i płaskorzeźby. W jednej z sal  zaaranżowano wnętrze wiejskiej chaty z tradycyjnymi ozdobami świątecznymi wieszanymi u powały – tzw. pająkami. Dzieci mogły również zobaczyć stroje ludowe noszone  w niektórych regionach podczas świąt. Wystawę zamykały eksponaty o tematyce związanej z Lanym Poniedziałkiem i Śmigusem – Dyngusem tzw korwacze  czyli rózgi używane niekiedy zamiast wody, oraz wózek z kogucikiem – atrybut chłopców chodzących „z dyngusem”.

Jednak największym zainteresowaniem cieszył się pokaźny zbiór pisanek (aż 600 barwnych jaj i wydmuszek), które były niezwykle różnorodne i barwne. Największą grupę stanowiły opolskie kroszonki pokryte misterną dekoracją rytą (drapaną). Na uwagę zasługiwały także palmy wielkanocne, pochodzące z okolic Bolesławca, zarówno te niewielkich rozmiarów, jak i kilkumetrowe okazy. Pani przewodnik  opowiadała ciekawie w sposób dostępny dla dzieci. Poza tym zwiedziliśmy także Rynek Bolesławca oraz przeszliśmy spacerkiem wzdłuż stawu obserwując łabędzie i kaczki. Wycieczka mimo niezbyt sprzyjającej pogody była udana. Niezwykłą atrakcją była także przejażdżka pociągiem.

Opracowała: Małgorzata Sosnowska