Wycieczka do Fabryki Naczyń Kamionkowych

W czwartek 02 lutego 2017 r. dzieci z II i IX grupy przedszkolnej odwiedziły Żywe Muzeum Ceramiki –  Fabrykę Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu, w którym na własne oczy i własnymi zmysłami mogły poznawać sztukę ręcznego tworzenia naczyń.

Dzieci zwiedzając fabrykę poznawały wszystkie etapy produkcji naczyń kamionkowych i przyglądały się im z bliska. Dowiedziały się jak wytwarzana jest masa ceramiczna, na czym polega proces odlewu form, zobaczyły jak wygląda ręczne tłoczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie oraz na czym polega ostatni długi etap – wypał.

Przedszkolaki miały także możliwość rozwijać swoje zdolności manualne oraz własną wrażliwość, poprzez samodzielne zdobienie naczyń tradycyjną bolesławiecką metodą stemplowania przez co wycieczka okazała się zarówno doskonałą zabawą jak i lekcją lokalnej historii. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom Młodego Ceramika. Wszystkie naczynia stworzone przez małych artystów będą szkliwione i wypalane a następnie dostarczone do naszego przedszkola, na co czekamy z niecierpliwością!

Opracowały: Wioletta Koziarska, Beata Szeremeta