„Wspólny śpiew ma moc jednoczenia ludzi…”

12 stycznia bieżącego roku w IX grupie przedszkolnej zorganizowany został występ artystyczny pt.”Wspólne kolędowanie”. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś mali aktorzy i wokaliści, którzy opowiedzieli historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia oraz narodzin maleńkiego  Jezusa w nieco inny sposób niż tradycyjne -jasełka.

Występ opierał się przede wszystkim na śpiewie kolęd i pastorałek, do których wprowadzali narratorzy – anioły, oraz na włączeniu zaproszonych gości do wspólnego śpiewu. Niektóre pastorałki i kolędy zostały wzbogacone o elementy improwizacji ruchowej. W pierwszej połowie dnia na występ i wspólne kolędowanie przybyli uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu wraz z nauczycielkami i opiekunami. Natomiast po południu nasi podopieczni wystąpili przed rodzicami i krewnymi.

Przepiękna tradycja wspólnego kolędowania w gronie rodziny i przyjaciół ma nie tylko duże znaczenie kulturowe, ale także psychologiczne. Dlatego warto pielęgnować ten zwyczaj. Przedszkolaki robią to chętnie i z przyjemnością, a swoim entuzjazmem i zaangażowaniem emocjonalnym zarażają wszystkich, którzy przybywają na występy.

Nie sposób opisać szczególnej atmosfery, która panowała w trakcie tego spotkania….
I chciałoby się doświadczyć jej jeszcze raz. Po zakończeniu wspólnego kolędowania wszyscy opuszczali  mury przedszkola z radością i spokojem w sercu, a świat wydawał się być bardziej przyjazny.

Opracowała: Wioletta Koziarska