Witaminki, witaminki dla chłopaka i dziewczynki

W czwartek 15 października  dzieci z IX  grupy przedszkolnej miały okazję dowiedzieć się jak ważne jest zdrowe odżywianie.
Na zajęcia przybyła Pani Elżbieta Ostańska (mama jednej z wychowanek), która przeczytała dzieciom zupełnie odmienną wersję bajki o „Jasiu i Małgosi”. W utworze zamiast słynnej chatki z pierników i czekolady pojawiła się chatka z owoców i jarzyn. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały przygody jaka przydarzyła się bohaterom. Następnie gość przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat wysłuchanego testu. Każdy przedszkolak rozumiał potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw i dowiedział się jak bogate w witaminy są soki owocowe i warzywne.
Podczas spotkania dzieci zapoznały się również z urządzeniem służącym do robienia soku (sokowirówką), jego działaniem i bezpiecznym użytkowaniem – tylko pod kontrolą osoby dorosłej. Poznały także ręczną wyciskarkę do cytrusów. Następnie przystąpiły do sporządzenia soku z wcześniej przyniesionych i odpowiednio przygotowanych owoców i warzyw. Przygotowany sok bez cukru i konserwantów wszystkim bardzo smakował. Dzieci podczas degustacji określały jego smak. Zauważyły również, że ma on inną konsystencję od soku, które można kupić w sklepie. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione a radość z wykonanej pracy ogromna.
Na zakończenie przedszkolaki wręczyły kwiatka i podziękowały Pani Eli za odwiedziny, przeczytaną bajkę oraz włączenie się w zajęcia.

Opracowała: Wioletta Różnicka