„Święto Niepodległości”

11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe  –   Święto Niepodległości.
Przez ponad 100 lat ziemie polskie były podzielone między trzy kraje: Rosję, Niemcy i Austrię. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, w której Rosja walczyła przeciwko Niemcom i Austrii. Polacy pod wodzą Józefa Piłsudskiego zorganizowali własne wojsko i włączyli się do wojny. Ich walka i poświęcenie zostały wynagrodzone. 11 listopada 1918 roku wraz z zakończeniem I wojny światowej Polska stała się wolnym krajem.

– Kto ty jesteś?
– Polak mały…

Dzieci z grupy V i VI z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu przygotowały patriotyczny program artystyczny, który zaprezentowały przed dziećmi z przedszkola. Podczas występu dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także te tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność”, odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”.
Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.
Z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości przedszkolaki złożyły uroczyście kwiaty pod „Pomnikiem Obrońców Ojczyzny” w Nowogrodźcu w dniu 11 listopada podczas gminnych obchodów oraz wzięły udział we mszy świętej za Ojczyznę. Wystąpiły z programem artystycznym przed rodzicami oraz w Domu Pobytu Dziennego. Obchody 11 listopada nauczyły dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwinęły poczucie przynależności narodowej.

Opracowała: Danuta Burdyna