Kontynuacja projektu polsko-nienieckiego i polsko-czeskiego

20 maja 2015 w ramach kontynuacji projektu polsko –niemieckiego „Współpraca gmin Nowogrodziec  i Königswartha w zakresie inwestycji i edukacji dla rozwoju dzieci” i polsko-czeskiego „Współpraca Gminy Nowogrodziec i Przedszkola we Frydlantcie w zakresie edukacji i rozwoju dzieci” odbyło się spotkanie dzieci z grupy V i VI Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu z dziećmi i ich opiekunami z przedszkola „Zwergenland” w Königswartha oraz Mateřská škola we Frydlantcie.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Grodu Słowiańskiego w pobliskim Brzeźniku i zapoznania się z życiem wczesnych Słowian.  Następnie dzieci brały udział w warsztatach ceramicznych, gdzie po wcześniejszym obejrzeniu gotowych wyrobów mogły same lepić naczynia z gliny.

Dzieci uczestniczyły także w warsztatach ,,średniowiecznych kulinariów”. Dowiedziały się, jak dawniej zdobywano pożywienie, jakie jadano potrawy oraz mogły samodzielnie wykonać danie, które spożywali nasi przodkowie czyli podpłomyki. Podczas wspólnych zadań oraz zabaw udało nam się zintegrować zarówno dzieci jaki i wychowawców trzech krajów. Było to niezwykłe doświadczenie, które pokazało nam  po raz kolejny, że można pokonać wszelkie bariery, nawet te językowe. Mimo deszczowej aury, na czas naszego spotkania ,,Słowiański gród” stał się miejscem radości, przyjaźni i ciepła.

Następnie udaliśmy się do przedszkola na obiad, gdzie grupy przedszkolne zaprezentowały krótki program artystyczny w postaci piosenek i mogły wspólnie pobawić  się w sali.

Spotkanie zakończono wręczeniem wcześniej przygotowanych upominków dla dzieci.

Wspólnie spędzony czas minął bardzo szybko. Był bardzo radosny, pełen wrażeń i nowych wspólnych przeżyć.

Opracowała: Dorota Broda, Danuta Burdyna