Karmnik dla ptaków – WARSZTATY

Dnia 6 listopada (piątek) do Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu zawitali przedstawiciele pierwszego w Polsce „Koła Chłopa” z Tomisławia. Dzieci z grupy IV miały okazję spotkać się z Panem Markiem Sadowskim, Szczepanem Chmielowcem oraz Panią Martyna Sadowską, którzy przeprowadzili warsztaty tematyczne pt. „Budowanie karmnika dla ptaków”.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej pogadanki na temat obecnej i nadchodzącej pory roku, a także konieczności dbania o zwierzęta w tym czasie. Przedszkolaki dowiedziały się czym można dokarmiać ptaki zimą oraz jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania karmnika z drewna.
Po tymże wstepie przeszliśmy do głównego zadania jakim było skonstruowanie karmników dla sikorek. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pierwszy element budki oraz papier ścierny i od razu zabrali się do pracy. Dzieci, w trosce o sikorki, dokładnie szlifowały brzegi domków. Następnie w asyście Pana Marka i Pana Szczepana każdy mógł zamontować daszek i podstawę karmnika. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem obserwowały oraz uczestniczyły w każdym etapie konstrukcji. Pozostało już tylko umieścić w karmniku przysmak sikorek- czyli kawałek słoniny. Na koniec każdy karmnik został podpisany i opieczętowany logiem Skanseniku Tomisław, do którego właściciel serdecznie zapraszał wszystkich uczestników warsztatów.
„Koło Chłopa” miało dla przedszkolaków kolejna niespodziankę. Dzieci otrzymały w prezencie ulotki z informacjami o miejscowości, z której przyjechali nasi Goście, z grą planszową w środku oraz talię kart „Piotruś”, dzieki której mogły poznawać dawne zawody.
Dzieci z grupy IV z uśmiechem na twarzach podziękowały za ten wyjątkowy dzień upominkową kartką oraz wielkimi brawami. Rozstaliśmy się w miłej, serdecznej atmosferze z nadzieją na kolejne spotkanie.
Samodzielne wykonanie karmnika sprawiło przedszkolakom ogromną radość i satysfakcję. Każdy z dumą prezentował rodzicom efekt swojej pracy i z przejęciem opowiadał o odbytych warsztatach.

Opracowała: Paulina Chmielowiec