Dzień Świadomości Autyzmu

Jak co roku 2 kwietnia obchodzony jest  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Autyzm jest nie do końca poznanym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i wymaga naszego zrozumienia.

W tym roku nasze przedszkole włączyło się do akcji i w piątek wszyscy przyszli ubrani na niebiesko. Postanowiliśmy umilić czas jednemu z dzieci, które dotknięte jest tym zaburzeniem.  Po wysłuchaniu opowiadania pt. „Czarodziejka” J. Chmielewskiej, dzieci narysowały laurki i wesołe obrazki i podarowały je Ali. Zauważyliśmy ile radości sprawiliśmy jej tym gestem.

Opracowały: B. Szeremeta, I. Żukowska-Maziarz