“Budka lęgowa dla ptaków- wiosenne warsztaty”

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a zwierzęta szukają bezpiecznych miejsc do narodzin swego potomstwa. Ptaki z naszych okolic już nie muszą się martwić o takie miejsce, ponieważ 23 marca dzieci z grupy IV odwiedzili przedstawiciele Fundacji „Dawne Rzemiosło”- Pan Marek Sadowski i Pan Szczepan Chmielowiec, którzy zaproponowali przedszkolakom wspólne zbudowanie budek lęgowych dla ptaków.

Warsztaty rozpoczęły się od miłej pogadanki na temat obecnej pory roku, ptaków oraz sposobu w jaki się rozmnażają. Dzieci dowiedziały się, jak będzie wyglądała budka lęgowa, którą własnoręcznie wykonają oraz jak bezpiecznie posługiwać się niezbędnymi do tego celu narzędziami. Ze zdobytą już wiedzą przedszkolaki mogły przystąpić do głównego zadania. Każda osoba otrzymała podstawę budki z przytwierdzonymi już ściankami, następnie w asyście Pana Szczepana każdy po kolei wiercił otwór w przedniej ściance, a wraz z Panem Markiem wklejał w niego patyczek, na którym będzie mogł przysiąść ptak. Kolejnym etapem pracy naszych małych konstruktorów było przytwierdzenie daszka oraz deski, która ułatwi zamontowanie budki. Dzieci ochoczo wbijały gwoździe w odpowiednie miejsca. Z zainteresowaniem obserwowały każdy etap pracy, w którym po chwili aktywnie brały udział. Kiedy budki były już gotowe, każda z nich została podpisana, a przedszkolaki zasiadły do kolejnego zadania, jakim było szlifowanie papierem ściernym ich brzegów. Wszyscy dzielnie i z wielką dbałością o przyszłych lokatorów pracowali przy stolikach. Na koniec nasi goście opowiedzieli jeszcze w jakim miejscu i na jakiej wysokości najlepiej zawiesić budki.

Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze, a upamiętnione zostało zdjęciem grupowym z Panami Markiem i Szczepanem. Grupa IV podziękowała za ten wyjątkowy dzień symbolicznym kwiatkiem i wielkimi brawami. Samodzielne wykonanie budek okazało się niezwykłym przeżyciem, o którym dzieci z przejęciem opowiadały rodzicom. A po kilku dniach większość domków, z pomocą tatusiów, zawisła już w odpowiednich miejscach. Raz jeszcze bardzo dziękujemy i liczymy na kolejne spotkanie.

Opracowała: P. Chmielowiec